Książka „Zen stosowania CSS”

OkładkaZen stosowania CSS. Źródło oświecenia dla projektantów stron WWW

Każdy doświadczony webmaster z pewnością choćby słyszał o projekcie CSS Zen Garden, propagującym tworzenie stron zgodnych ze standardami, ale jednocześnie pięknych. Właściwie tworzenie nie tyle stron, co samych arkuszy stylów CSS. Kod XHTML jest zawsze ten sam – w przeciwieństwie do wyglądu końcowego poszczególnych projektów. Ideą tego „ogrodu” jest ukazanie, że strony wykorzystujące CSS wcale nie muszą być nudne i surowe. Wręcz przeciwnie mogą wyglądać lepiej od tych robionych „starą szkołą” (na tabelach). Co więcej całkowita zmiana wyglądu polega tylko na zmianie jednego pliku. Czy to nie jest wspaniałe?

Książka „Zen stosowania CSS. Źródło oświecenia dla projektantów stron WWW” została napisana przez pomysłodawcę ogrodu Zen, Dave’a Shea. Autor opisuje tu kilkadziesiąt wersji wizualnych tej samej strony (csszengarden.com) omawiając różne, często niedostrzegane aspekty projektów – jak choćby treści płynące z połączenia odpowiednich barw, czy obrazów.

Z pewnością osoba stawiająca dopiero pierwsze kroki w wykorzystywaniu CSS niewiele z tej książki może się nauczyć. Ale mimo wszystko przekazanej wiedzy jest niemało.

Cały dowcip polega na tym, że autorzy nie odpowiadają na pytanie „jak coś zrobić?”, tylko „dlaczego coś robić?”. A nawet inaczej – „dlaczego ktoś tak zrobił?”. Nie doszukasz się tu gotowych rad i rozwiązań wszystkich problemów. Dowiesz się jednak jak w pewnych sytuacjach zachowywali się inni – być może bardziej doświadczeni – projektanci.

Z pewnością ludzie, którzy zakupią „Zen zastosowania CSS”, aby nauczyć się z niej nowych atrybutów, bądź setek sposobów na obchodzenie błędów starych przeglądarek, zawiodą się. Ci jednak, którzy szukają inspiracji i tytułowego „oświecenia” mogą sporo skorzystać na przeczytaniu tej książki. Oczywiście pod warunkiem, że już przestali szukać odpowiedzi na pytanie „jak?”, a nurtuje ich „dlaczego?”.

Zen stosowania CSS. Źródło oświecenia dla projektantów stron WWW
Wydawnictwo Helion – 05/2006

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.