Kategorie
Uncategorized

Autoloader w PHP 5

Chyba nie muszę nikogo przekonywać do tego, że warto jest podzielić kod na logiczne moduły, zamiast umieszczać wszystkiego w jednym pliku. Później można za pomocą funkcji require_once / include_once załączyć jedynie potrzebne skrypty i z tych cegiełek budować nasz system. Niestety takie rozwiązanie, prócz niezaprzeczalnych plusów, ma też minusy. W tym artykule postaram się pokazać jak owe minusy zniwelować.

Nim zaczniesz warto

 • wiedzieć cokolwiek o obiektowym PHP 5
 • posiadać serwer www (może być lokalny, np. Wamp)
 • mieć jakieś 5-10 minut

Przykład “brzydkiego” kodu

require_once 'pliki/klasa1.php'
require_once 'pliki/klasa2.php'
require_once 'pliki/klasa3.php'
require_once 'pliki/klasa4.php'
require_once 'pliki/klasa5.php'

Wady powyższego kodu

 1. Nie jest powiedziane, że wszystkie klasy będą w ogóle wykorzystane (jednak lepiej jest wszystkie require trzymać razem, niż rozsiać je po kodzie). A więc część niepotrzebnie zwalnia pracę bezcelowo się ładując.
 2. Na początku skryptu mamy wiele linii kodu, które tak naprawdę niewiele robią.
 3. Dodając następne klasy musimy pamiętać o odpowiednim zaincludowaniu ich [także o kolejności includowania w przypadku dziedziczenia itp.].

Rozwiązanie

Starczy jedynie użyć ciekawej funkcji PHP – autoload. Spójrz na prosty przykład:

function __autoload($className) {
  echo $className;
}

$obj = new MyClass1(); // wyświetli "MyClass1"
$obj2 = new MyClass2(); // wyświetli "MyClass2"

Skoro możemy wyświetlić nazwę klasy, to czemu nie wykorzystać tego do załączenia plików z klasami! Starczy jedynie używać odpowiednich nazw.

function __autoload($className) {
  echo $className;
}

Tym sposobem możemy załączyć wszystkie potrzebne pliki. Oczywiście w folderze ‘pliki’ powinny się znajdować pliki ‘klasa1.php’, ‘klasa2.php’, …, ‘klasa5.php’. I w tych plikach powinny znajdować się deklaracje odpowiednich klas.

Poprawki

Każdy kod na początku nie jest idealny, choć często działa. Warto jednak tu zabezpieczyć sie przed jednym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem – możliwością wywołania klasy, która nie istnieje. Warto zastosować bardzo prostą w użyciu funkcję file_exists.

function __autoload($className) {
  $path = 'pliki/'.$className. '.php';

  require_once $path;
}

$obj1 = new klasa1();

Załóżmy teraz, że nie będzie pliku ‘pliki/klasa1.php’. Co wtedy? Oczywiście powstanie błąd. Warto się przed tym zabezpieczyć:

function __autoload($className) {
  $path = 'pliki/'.$className. '.php';

  if (file_exists($path)) {
    require_once $path;
  } else {
    // rzuć wyjątek
    // zaloguj błąd
    // wyślij mejla - cokolwiek uważasz za słuszne
  }
}

$obj1 = new klasa1();

Takie wydawałoby się oczywiste i banalne zabezpieczenie pozwala nam uniknąć sytuacji, które mogą narazić nas na spore straty (od kwestii finansowych, przez zawieszenie systemu, po bezpieczeństwo i prestiż).

Co dalej

Skoro już potrafimy ładować automatycznie pliki, to warto teraz nauczyć się jak odpowiednio je przetrzymywać, aby jeszcze przyjemniej móc zarządzać naszym kodem. Ale to już jest temat na inny artykuł nt. pseudo – przestrzeni nazw w PHP < 5.3.3. W Najnowszych wersjach PHP istnieją już mechanizmy wspierające zwykłe przestrzenie nazw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *