Książka „Debugowanie (…)”

Okładka Debugowanie. Jak wyszukiwać i naprawiać błędy w kodzie oraz im zapobiegać

Na polskim rynku wydawniczym istnieje coraz większa liczba książek, których zadaniem nie jest tylko nauka składni języka. Ba! Coraz więcej książek o programowaniu nie mówi o żadnym konkretnym języku.

Podobnie jest też z książką Paula Butchera. Autor nie pokazuje jak kodować w Javie, C, czy PHP. Zamiast tego robić coś dużo bardziej przydatnego (dla programistów, którzy składnie języka już mają opanowaną) – uczy techniki programowania.

Programowanie to – co najmniej – rzemiosło. Czasem nawet pokusiłbym się tu o określenie „sztuka”.

Program można napisać na setki sposobów. Często nawet będzie działał. Jednak nie zawsze będzie napisany tak, aby było łatwo znaleźć w nim błędy, a te na pewno się pojawią.

W książce „Debugowanie …” znaleźć można wiele wskazówek odnoszących się do tego, jak programować, aby pisany kod był wolny od błędów. A jeśli już jakiś błąd się w nim pojawi, to jak efektywnie go znaleźć i wyeliminować bez uszczerbku dla całego projektu.

Sam zdziwiłem się, że niewiele miejsca poświęcono opisowi – jakby nie patrzeć tytułowego – debugera. Otóż, słusznie, autor uważa, że debugowanie to coś więcej niż tylko odpalanie odpluskwiacza i wykonywanie krokowe programu. O debugowaniu warto myśleć już przy pisaniu kodu (a nawet już przy projektowaniu systemu).

Uważam, że jest to przydatna książka dla każdego programisty, który chciałby być przynajmniej dobrym rzemieślnikiem, a może nawet artystą.

Debugowanie. Jak wyszukiwać i naprawiać błędy w kodzie oraz im zapobiegać
Wydawnictwo helion – 09/2010

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.