Książka “Dane testowe. Teoria i Praktyka”

Okładka Dane testowe. Teoria i Praktyka

Istotną kwestią w wytwarzaniu oprogramowania jest jego niezwodność. Oczywiście, każdy programista marzy o tym, aby jego programy były wolne od błędów. Niestety są to marzenia złudne – programistów można podzielić na tych, którzy przyznają, że ich kod zawiera czasem błędy oraz na tych, którzy okłamują samych siebie.

Wraz ze wzrostem informatyzacji społeczeństw bardzo ważnym jest dostarczanie metod do prawidłowego testowania oprogramowania. Można już chyba nawet mówić o zupełnie oddzielnej branży testerów.

Po przeczytaniu książki “Dane testowe. Teoria i praktyka” odniosłem wrażenie, że autorzy próbują podejść do testów w sposób uporządkowany, może nawet naukowy.

Pozycję czyta się szybko. Wręcz bardzo szybko. Prawdziwej treści jest około 100 stron. Dodatkowo bardzo wiele stron to jedynie przykładowe dane testowe. Zdecydowanie można to uznać za plus, choć z drugiej strony w takim przypadku cena wydaje się być przesadzona.

Chwilami wydawało mi się, że to przerobiona praca magisterska, co nie jest ani zarzutem, ani zaletą. Ot, takie wrażenie.

Plusem książki jest wiele bardzo ciekawych rzeczy spoza świata IT – regulacje prawne dotyczące imion, nazwisk, numerów PESEL, NIP itp. Ładnie poukładane, przedstawione po kolei, czytelnie i zwięźle.

Minusem jest to, że tak narawdę nie poczułem olśnienia, czytając tę książkę. Owszem – wiedza ciekawa. Jednak albo już to umiałem, albo było to jedynie uświadomienie sobie czegoś oczywistego. Nie włączam w to informacji o najdłuższym nazwisku na świecie czy zasad wyliczania liczby kontrolnej w numerze NIP.

Oceniając książkę, muszę powiedzieć, że czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Język użyty w niej jest bardzo zrozumiały, choć w kilku miejscach też autorzy nie ustrzegli się drobnych błędów (choćby – rok ma 52, a nie 54 tygodnie, a “ö” zamieniamy na “oe”, a nie na “eo” i jeszcze parę innych “upsów”). Niby błędy bardzo drobne, ale szkoda, że się trafiły.

Niestety, aby ocena była pełna muszę także wspomnieć o tym, że choć tematyka książki jest dosyć unikalna na polskim rynku, to sama zawartość może okazać się zbyt skromna dla bardziej doświadczonych programistów czy testerów.

Dane testowe. Teoria i Praktyka

Wydawnictwo helion01/2011

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.