Książka “Sztuka kodowania. Sekrety wielkich programistów”

Okładka Sztuka kodowania. Sekrety wielkich programistów

W każdej dziedzinie można coś robić dobrze lub źle. W większości przypadków można jeszcze rozbić owo dobrze na bardzo wiele sposobów. Co więcej niektóre słuszne sposoby mogą być ze sobą sprzeczne.

“Sztuka kodowania. Sekrety wielkich programistów” jest ciekawą pozycją, w której można przeczytać wiele spojrzeń na prawidłowe programowanie lub nawet szerzej prawidłowe tworzenie oprogramowania (wliczając w to tworzenie środowiska).

Książka jst zbiorem wywiadów ze światowej sławy (i klasy) programistami (i programistkami – 1/14). Każdy odpowiada zarówno na pewien zbiór pytań ogólnych – dotyczących zasad programowania, prowadzenia projektu, rozwoju ścieżki zawodowej czy ich spojrzenia na programowanie.

Autor w pewien magiczny sposób odgadł wiele pytań jakie ja z chęcią zadałbym jego rozmówcom. A rozmawia nie z byle kim – twórca Uniksa, twórca JavaScript, czy współtwórca Smalltalka, to tylko wierzchołek góry lodowej artystów kodu, którzy zgodzili się udzielić wywiadu.

Trochę żałuję, że nie ma wywiadu z Linsem Torvaldsem czy Billem Gatesem. Zakładam, że raczej to Oni nie mieli ochoty brać udziału w tym przedsięwzięciu.

“Sztuka kodowania” mimo nazwy, która mogłaby na to wskazywać, nie jest książką uczącą programowania. Przynajmniej nie w sposób: mamy kod, uruchom debbuger, itp. Jest to raczej próba odpowiedzi na pewne pytania, wciąż aktualne w IT. Na półce na pewno książki tej nie postawiłbym obok “101 projektów które działają” czy “od zera do kodera”. Zdecydowanie lepszą etykietą byłaby “jak z dobrego programisty zostać trochę lepszym”. Jeśli kogoś nie odstrasza cena, to na pewno warto zapoznać się z książką, choćby po to, aby zobaczyć czy ma się podobne spojrzenie do wielkich tego świata.

Sztuka kodowania. Sekrety wielkich programistów

Wydawnictwo helion02/2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.