Książka: “Programowanie obiektowe w PHP 5”

Okładka Programowanie obiektowe w PHP 5

PHP jest bardzo przyjaznym i popularnym językiem. Jego popularność bierze się w głównej mierze z prostoty. Właśnie – prostoty, a nie prostactwa.

PHP, szczególnie w wersji 5, jest naprawdę pełnoprawnym językiem programowania, pozwalającym na tworzenie dużych i skomplikowanych projektów. Książka Hasina Haydera próbuje pokazać możliwości piątej odsłony języka w zakresie OOP (programowania zorientowanego obiektowo).

W książce spodobał mi się układ. Czytając miałem wrażenie, że tworzy ona całość. Tematy jakby wynikały jeden z drugiego. Pozycja nie jest zbyt obszerna (treści < 250 stron) i czyta się ją szybko i sprawnie. Tekst okraszony został sporą ilością kodu prezentującego aktuanie omawiane aspekty, co także przemawia na korzyść książki.

Ucieszyło mnie także, że jeden rozdział został poświęcony testom jednostkowym, co uważam za bardzo poprawne w nauczaniu “nowego pokolenia” programistów.

Ogólnie jestem zdania, że autor poradził sobie nieźle z tematem, który jest bardzo rozwlekły i trudno ująć w jednej książce wszystkie najważniejsze kwestie. Z pewnością będzie to dobra pozycja, która da nową wiedzę z zakresu wykorzystywania programowania obiektowego. Warto zrozumieć, że OOP to nie tylko używanie słów kluczowych `class’, `private’, `public’. To całkowicie inne podejście do pisania aplikacji.

Aby nie było tak słodko, znalazłem też kilka uchybień – choćby stwierdzenie, że “obiekt” i “klasa” to synonimy. Wg mnie są to wyrazy silnie ze sobą powiązane, ale nie są synonimem. Także w przypadku polimorfizmu mam wrażenie, że autor nie do końca uchwycił to, co jest najważniejsze. Zdziwiło mnie także podejście do wzorca Singleton, który posiada publiczny konstruktor. Zawsze (w tym książce “Wzorce projektowe (…)” słynnej bandy czterech) mówiono mi, że konstruktor powinien być prywatny.

Oceniam tę książkę jako dobre źródło wiedzy o OOP PHP 5 i mogę ją polecić każdemu, kto już potrafi pisać kod w PHP, a teraz chciałby zacząć robić to bardziej obiektowo. Z pewnością jednak część wiedzy w książce wymaga późniejszego doprecyzowania czy czasem walidacji. Mimo wszystko dla więcej niż początkujących (ale jeszcze nie zaawansowanych) polecałbym tę książką jako bardzo przystępną. Pewne potknięcia autora można potem zawsze nadrobić, a na pewno sporo można się z niej nauczyć.

Programowanie obiektowe w PHP 5

Wydawnictwo helion – 03/2009

1 comment

 1. Nie byłbym aż tak surowy. Miałem nadzieję, że będzie to książka na miarę “imienniczki” http://www.yarpo.pl/2011/06/15/ksiazka-javascript-programowanie-obiektowe/

  Okazała się słabsza. Porównując z tamtą – dużo słabsza. Jednak należy pamiętać, że porównuje się z górną, a może najwyższą, półką.

  W tej książce jest trochę rzeczy, które dla początkującego mogą być dobre. Są też te złe. Wydaje mi się jednak, że łatwiej jest je naprostować cokolwiek już umiejąc. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś mógł opierać całą swoją wiedzę o programowaniu na jednej książce. A w każdej można znaleźć rozdziały, któe mogłyby być napisane lepiej.

  W skali szkolnej 3+.

  Jeśli ktoś chce skoczyć na głęboką wodę, polecam:
  http://www.yarpo.pl/2010/11/21/ksiazka-php5-obiekty-wzorce-narzedzia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.