Książka: “Lekcja programowania. Najlepsze praktyki”

Lekcja programowania. Najlepsze praktykiLekcja programowania. Najlepsze praktyki

Coraz szersze zastosowanie nowoczesnych technologii informatycznych wymaga coraz większej rzeszy ludzi, którzy potrafią programować. Programowanie to nie tylko pisanie działającego kodu (podobnie jak poezja to nie tylko stawiania liter na papierze w znośnym porządku).

Tak postawiona teza nasuwa pytanie – czym tak naprawdę jest programowanie? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. A książka “Lekcja programowania. Najlepsze praktyki” w pewnym stopniu powinna pomóc.

Autorzy nie próbują wmówić nikomu, że pisanie kodu to jakaś wielka sztuka godna wystawienia w galerii. Z każdą stroną przekonują jednak, że jest to rzemiosło wymagające niemałych umiejętności i sporego wyczucia. Prosta konstrukcja może kryć bardzo nieprzyjazne błędy, które prócz błędnego działania programu nie będą w żaden inny sposób (np. w trakcie kompilacji) informować o swoim istnieniu.

Ciekawym jest przedstawienie najpierw jakiegoś fragmentu kodu, z zaznaczonymi “wątpliwymi” liniami, a dopiero następnie omówienie, co jest w tym listingu niewłaściwego. Wcześniej czytelnik może spróbować sam do tego dojść – ot, taka programistyczna zagwozdka.

Aby nie było zbyt słodko, moim zdaniem sporym minusem książki jest fakt, iż oryginalna wersja została wydana około 10 lat temu. W świecie programowania, a może raczej – w świecie technik programowania – to wystarczająco długi czas, aby pewne idee się zdążyły zakurzyć,  a narzędzia zestarzeć. Choćby cały rozdział o testowaniu dzisiaj prawdopodobnie wyglądałby inaczej, kładąc nacisk na testy jednostkowe. Podobnie rozdział o wydajności i metodach poprawiania takiego stanu dzisiaj może się okazać bardzo pouczający i równie niepraktyczny.

W ofercie Helionu jest już kilka książek o podobnej tematyce. Tę pozycję głównie polecałbym programistom piszącym w C/C++, gdyż te języki są tu prezentowane najczęściej (obok mniej licznych przykładów w Perlu, Javie i awk). Dla programisty nowoczesnego języka wiedza o tym, jak alokować pamięć, aby przyspieszyć pracę programu może się okazać niepotrzebną ciekawostką, której może nie zrozumieć w pełni.

Podsumowując – dobra książka, sporo wiedzy, logiczna struktura. Jeśli jesteś średnio zaawanasowanym programistą (szczególnie C/C++) to jest to bardzo ciekawa propozycja. Dla bardzo zaawansowanych programistów nowszych języków nie wszystko będzie przydatne.

Lekcja programowania. Najlepsze praktyki

Wydawnictwo helion – 08/2011

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.