Książka: “Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW”

Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing MagazinePodręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine

Eric Meyer jest jednym z najbardziej rozpoznawanych specjalistów od CSS. Wszystkie dotychczas wydane w Polsce książki jego autorstwa można nazwać jednym słowem – Meyersztyk (skojarzenia z meisterstück w pełni słuszne).

Najnowsza pozycja “Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych (…)” nie urzekła mnie do tego stopnia jak poprzednie. Sądzę, że nie jest to jednak spowodowane brakiem fachowej wiedzy czy ciekawych przykładów. Po prostu przywykłem do tego, że każda kolejna książka Meyera zwalała mnie z nóg.

Ta nie zwaliła. Choć na pewno jest niezwykle dobrze napisaną książką. Czyta się ją przyjemnie i szybko. Przykłady są bardzo czytelne. Język – jak to u Meyera – banalnie prosty, całość przyjazna, przyjemna, fachowa, warta zapoznania.

Czemu zatem nie zwaliła z nóg?

Sam próbowałem odpowiedzieć sobie na to pytanie i… chyba wiem. Meyer już w poprzednich książkach napisał większość z tego, co w tej. Ta pozycja jest raczej bardzo dobrą kompilacją poprzednich. Czy to źle? Nie. Pierwsza książka Meyera ma już 10 lat, w technologiach internetowych to wieczność. Cieszę się, że kolejne pokolenia webmasterów będą mogły korzystać ze świeżych źródeł wiedzy.

Wszystkie przykłady zostały oparte o nowoczesne rozwiązania, które często nie były znane w zamierzchłych czasach, kiedy powstawały poprzednie książki autora.

Ciekaw jestem, czy Meyer wyda jeszcze kiedyś książkę, po przeczytaniu której będę musiał dłonią podnosić żuchwę. Tu nie musiałem. Ale to też “wina” Meyera – za wiele nauczył mnie w poprzednich książkach.

Nie tyle, że polecam tę książkę. Polecam tego autora. Bezwzględnie wszystko, co do tej pory wydano po polsku jest warte uwagi. Recenzowana właśnie pozycja z racji swojej świeżości szczególnie zasługuje na uwagę.

Podręcznik CSS. Eric Meyer o tworzeniu nowoczesnych układów stron WWW. Smashing Magazine

Wydawnictwo helion – 07/2011

3 komentarze

  1. W przeciwieństwie do Ciebie jest to moja jedyna książka tego autora i szczerze powiedziawszy liczyłem na więcej, chodź z drugiej strony dla mnie css nie jest zbyt trudny poza przypadkami kiedy różne przeglądarki różnie wyświetlają ten sam kod i czasami ciężko dojść co zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.