Książka: “Dojo. The Definitive Guide”

HTML5 i CSS3. Standardy przyszłościDojo. The Definitive Guide

Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie: “Czym u licha jest Dojo?” to wiedz, że sporo nie wiesz o nowoczesnych, bardzo przyjaznych użytkownikowi i programiście frameworkach (toolkitach) JavaScript.

Dojo Toolkit jest jednym z najlepszych frameworków Javascript dostarczanym razem z zestawem narzędzi, np. Shrinksafe (zmniejszanie rozmiaru kodu plików JS), buildscript (budowanie jednego pliku z kodem wielu modułów), checkstyle, itp.

Dojo Toolkit jest w pełni darmowy.

Dojo Toolkit wspiera wszystkie najpopularniejsze przeglądarki.

Dojo Toolkit jest nadal rozwijany i posiada dobre zaplecze społecznościowe.

Dojo Toolkit jest tematem książki, którą warto przeczytać.

Myślisz, że jQuery jest wystarczające? Też tak myślałem, póki nie zacząłem używać Dojo. Owszem – proste animacje, czy pojedyncze efekty są łatwo osiągalne w jQuery. Jednak zbudowanie całej aplikacji opartej na JavaScript jest dużo prostsze w Dojo.

Co opisuje książka?

Ta książka ma prawie 500 stron. Pozwoliło to rozwinąć skrzydła autorowi i opisać toolkit dość obszernie. W pozycji tej znajdziesz opis m. in. tego:

  • jak stworzyć własną klasę
  • jak zbudowane jest Dojo
  • czym są widgety i jak tworzyć własne
  • jak tworzyć wersję produkcyjną własnego kodu
  • jakie są zasady pisania w Dojo
  • jak testować stworzony kod wykorzystując framework DOH

A to tylko początek.

Oceniam tę książkę niezwykle wysoko. Przed sięgnięciem po nią nie znałem praktycznie wcale Dojo Toolkit. Po lekturze potrafię już całkiem sporo.

Minusy?

Książka nie jest po polsku (co nie musi być znowu takim minusem) ani nie jest dostępna w Polsce… Ja swoją ściągnąłem z Anglii. Cena z tego powodu też trochę odstrasza.

Kolejną wadą jest wiek książki. Jest ona z 2008 r. i pisuje Dojo 1.1. aktualna wersja to 1.8.3 (na 13 marca 2013 r.), a jeszcze w marcu 2011 r. oficjalnym releasem była wersja 1.5. Zatem książka jest już trochę wiekowa. Na szczęście API Dojo nie powinno się zmienić do wersji 2.0, stąd jeszcze nie jest przestarzała. To co opisuje nadal jest aktualne. Po prostu mogło pojawić się coś jeszcze nowszego.

edited 12-03-2013: pojawiło się bardzo wiele nowości, choćby kompatybilność z AMD. Obawiam się, że kupno tej książki teraz mija się z celem.

Jeśli potrzebujesz szybko sporej wiedzy o naprawdę dobrym rozwiązaniu do tworzenia aplikacji webowych – “Dojo. The definitive guide” jest pozycją dla Ciebie. Polecam z czystym sumieniem.

Dojo. The Definitive Guide

Wydawnictwo O’Reily – 06/2008

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.