Książka: „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami”

Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektamiScrum. O zwinnym zarządzaniu projektami

Scrum jest najpopularniejszą zwinną metodyką zarządzania projektem, a także jedną z najdynamiczniej wdrażanych w różnych firmach.

Mariusz Chrapko przedstawia się w książce jako doświadczony scrumowiec, który chętnie podzieli się z czytelnikiem częścią swojej wiedzy. Sądzę, że z książki „Scrum. O zwinnym …” można się naprawdę wiele nauczyć. Autor używa przyjemnego i zrozumiałego języka, okraszając swoją opowieść licznymi anegdotami (nie tylko „z życia IT”).

Ze słowem „scrum” zawsze kojarzyły mi się dwa inne „serum” i „sacrum”. W opisywanej pozycji Scrum jest uznawany za „serum”. Warto jednak nadmienić, że w kilku miejscach autor przyznaje, że w konkretnych sytuacjach, konkretni ludzie lub całe organizacje niezbyt potrafili pracować zgodnie ze scrumem. Mówiąc szczerze zdziwiłbym się, gdyby w takiej książce nie uznawano opisywanej metodyki jako „serum”. Oceniam jednak, że autor całkiem zgrabnie wplótł pewne ostrzeżenia przed ryzykiem związanym z nowym podejściem. W przypadku drugiego słowa też początkowo odnosiłem wrażenie, że wszystko jest naciągane pod scruma, co jest prawdą tylko częściowo.  W dalszej części lektury przekonałem się, iż to jednak scrum ma służyć ludziom, a nie ludzie scrumowi (choćby duża elastyczność związana z codziennymi spotkaniami zespołów zdalnych).

Ostateczna ocena

Sądzę, że każdy, kto chciałby zapoznać się ze Scrumem, bądź poczytać o doświadczeniach osoby solidnie z tą metodyką obytej, może sięgnąć po tę książkę i nie zawiedzie się. Cieszę się, że na polskim rynku wydawniczym pojawiła się kolejna solidna książka polskiego autora.

Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami
Wydawnictwo helion – 2012/11

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *