Progressive enhancement – tworzenie stron dla kazdego odbiorcy

Kazdy z nas lubi tworzyc cos bardzo nowoczesnego i przyjaznego programiscie. Pewnie nikt z nas (procz 3 osob ciagle odwiedzajacych te strone za pomoca IE 6) nie znosi tworzyc czegos dla starych i wrednych srodowisk.

Niestety, czasem nie wszystko zalezy od nas. Musimy pojsc na kompromisy i zapewnic takze starym, zgrzybialym srodowiskom podstawowe wsparcie. Istnieje kilka sposob na tworzenie takich stron. W ponizszej prezentacji glownie chcialbym sie skupic nad progressive enhancement (progresywne ulepszanie) oraz wspomniec o kilku innych, np. graceful degradation.

3 komentarze

  1. Oho, orzeszek z prezentacji Zakasa o PE 2.0 😀
    Ale przykład z linkiem ciut nietrafiony (ej, serio tak chamsko zamieniasz [href]?).
    Co do GMaila – to, co oni zrobili z tym to IMO jakaś pomyłka. O wiele lepiej byłoby dla nich zrobić jedną wersję PE, a nie 2, z czego jedna jest z 99 a druga niepotrzebnie spuchnięta od JS…

    BTW ostatnio naskrobałem dość podobny artek: http://webroad.pl/inne/3722-progressive-enhancement-zapomniany-fundament PE to bardzo fajna rzecz, ale niestety – coraz więcej osób ma to w tyłku, bo “Internet to JS”. Bzdura. O dziwo najczęściej to zdanie można usłyszeć od programistów Angulara…

  2. Natomiast jesli chodzi o JS i nowoczesne strony… No wiesz, zaklada sie dzis, ze CSS dziala, zaklada sie, ze ktos ma HTML5 itp. Zaklada sie, ze ktos ma komputer.

    Moze czasem czas zalozyc, ze ktos ma konkretny zbior funkcjonalnosci dostepnej dla aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.