Kategorie
Uncategorized

Łączenie map dla nawigacji GPS Garmin na MacOs

Mimo, że temat ten nie do końca jest związany z programowaniem uznałem, że wiedza o tym jak połączyć kilka map dla nawigacji GPS może się przydać nie tylko mi.

Co więcej po tym, jak sam musiałem drugi raz się tego nauczyć (rzadko potrzebuję łączyć mapy) stwierdziłem, że nawet jeśli nikt inny tego nie będzie nigdy potrzebował, to mi bardzo ułatwi taki wpis życie :D.

Czego potrzebujesz?

  • odpowiednich plików z mapami (garmin.openstreetmap.nl)
  • specjalnego programu (dla MacOS uruchamianego z lini poleceń) (gmaptool.eu)
  • nawigacji obsługującej stworzony plik (np. Garmin eTrex 30x)
  • 5 minut (na przeczytanie i dużo więcej czasu na pobranie plików z mapami)

Skąd pobrać mapy?

Ja mapy, których potrzebowałem znalazłem na stronie garmin.openstreetmap.nl. Jeśli ktoś zna lepsze źródło darmowych map proszę o informację w komentarzu.

Zrzut ekranu interfejsu strony z mapami

Moim zdaniem najłatwiej zaznaczyć checkbox „Enable manual tile selection„, a następnie powiekszyć sobie mapę na odpowiednim fragmencie świata i zaznaczyć interesujący nas teren.

Ja dla przykładu wybrałem sobie 3 fragmenty, które w pokrywają polskie Bieszczady.

Wybrane mapy dla polskich Bieszczad

Aby móc pobrać pliki wpisz swój email i poczekaj na odpowiedni link. To może chwilę zająć.

Scalanie map

Możesz oczywiście wgrać wszystkie mapy oddzielnie na swoje urządzenie GPS, ale wydaje mi się wygodniejsze posiadanie jednego pliku dla konkretnego rejonu świata.

Mając już kilka plików, z których chcemy zrobić jedną, wiekszą mapę potrzebujemy odpowiedniego narzędzia do ich złączenia. Ja znalazłem prosty program gmaptool.eu, który dla MacOS ma sprawny (choć może dla zwykłego użytkownika nie tak banalny w obsłudze) interfejs z wiersza poleceń. Nie używałem tego programu na innych platformach, ale wygląda na to, że dla Windowsa ma w pełni graficzny interfejs.

Gdy już pobierzesz i rozpakujesz program, wystarczy uruchomić taką komendę w wierszu poleceń, aby wszystkie pliki map zostały połączone:

./gmt -j -o polskie-bieszczady.img -m "Polskie Bieszczady" mapy/*.img

Założenia:

  1. Jesteś w katalogu, gdzie rozpakowałeś pobrany program.
  2. W tym katalogu także stworzyłeś dodatkowy folder mapy, do którego skopiowałeś wszystkie pobrane z wyżej linkowanej strony pliki map.

Wynikiem działania tego polecenia jest plik polskie-bieszczady.img. Teraz połącz swoją nawigacje Garmin do komputera za pomocą kabla USB i zwyczajnie skopiuj ten jeden plik na urządzenie. Włącz je ponownie i w menu, w którym wybierasz aktywną mapę powinieneś mieć dostępną nową opcje z polskimi Bieszczadami.

Done 🙂

Wgranie mapy na nawigacje GPS

Wystarczy podłączyć nawigacje do komputera za pomocą kabla USB, poczekać aż urządzenie zostanie znalezione i skopiować plik .img do katalogu Garmin. Następnie wejść w ustawienia nawigacji i włączyć odpowiednią mapę (ewentualnie wyłączyć inne, bo raczej rzadko potrzeba na raz mapy Bieszczad i Appalachów).

PS Na wszelkie wypadek, jakby kiedyś strona gmaptool wygasła kopię ich programu umieszczam i tutaj. Z racji, że progam jest na Creative Commons chyba robię to legalnie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *